JDBC ile Veritabanına (Database) Bağlantı(Connection) Kurmak ?

Merhaba Arkadaşlar ;

Bu yazımda jdbc ile veritabanına bağlanmayı anlatacağım . JDBC (Java Veritabanı Bağlanırlığı – Java DataBase Connectivity) Java’dan ilişkisel veritabanlarına bağlanılmak için kullanılan sistemdir. JDBC hemen hemen bütün bütün SQL veritabanlarıyla çalışmaktadır.
Jdbc ile veritabanına bağlanmak için ilk önce bağlanılacak veritabanına ait sürücü(driver) sınıfının yüklenmesi gerekir. Sürücü normal jdbc sınıflarının belli bir vetitabanıyla çalışmasını sağlar ilk olarak sürücümüzü projemizin kütüphanesine(Library) ekliyoruz.
Örnek vericek olursak netbeans’in içinde standart bulunan derbyClient.jar kütüphanesini veya bilgisayarımızda Oracle kuruluysa Oraclenin java kütüphanesini eklememiz lazım.

Sürücümüzü yükledikten sonra  gelelim veritabanına bağlantı kurmaya ..Bir veritabanına bağlantı kullanmak için DriverManager sınıfının  getConnection yöntemi(method) kullanılır .Bağlantıyı su şekilde yapıyoruz..

Kod parçasını gözden geçirelim ilk önce sürücümüzü (driver) tanıttık DriverManager sınıfı ile Sonra Connection sınıfımızdan bir referans aldık ve  getConnection yöntemimiz ile url , user ve password girerek aldığımız referansa verdik.Yöntemimizin bize kurdugumuz bağlantıyı döndermesini söyledik.

Bir sonraki yazımda jdbc ile veritabanına veri ekleme ,silme ,güncelleme vs. bu işlemleri  anlatacağım . Yararlı olması dileğiyle 😉

Kendinize iyi bakın . Görüşmek Üzere…

Mehmet KILIC
Java ₰ J2EE

About Mehmet KILIÇ

Bilgisayar Mühendisi